Otistik bozukluğu olan çocuklar ile iletişim kurmak oldukça güçtür. Bu bozukluk konuşmada gecikme, ilgi alanında sığlık, çevre ile ilişki kurmama ve tekrar edici basma kalıp davranışlarda bulunma ile belirlenir.. Genellikle 3 yaşından önce başlar ve görülme sıklığı 10 bin çocukta 6 kadardır.Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Gözlerinize baksalar bile sizden uzaklara bakıyormuş gibidirler.. Çevresindeki çocuklarla yada yetişkinlerle ilgilenmezler, onların arasına katılıp oynamazlar. Dönen nesnelerden büyülenmişçesine etkilenirler. Örneğin, çamaşır makinesi, pervane, teyp gibi mekanik eşyalara meraklıdırlar. Aynı nesne ile saatlerce ilgilenebilirler, genellikle de nesnelerin parçaları ile ilgilenirler. Eve gelen misafirlerin kendileri ile değil saatleri, küpeleri yada düğmeleri ilgilerini çekebilir.

Aysel Şentürk Gelişim ve Danışmanlık Merkezimizde otistik çocuklar bilişsel ve davranışçı yöntemlerle tedavi yaklaşımları uygulanır. Otistik çocuklarımızın çoğu aldıkları eğitimle öz bakımlarını yapabilir hale gelmekte ,sözcük dağarcıkları gelişmekte ve sosyal iletişimlerinde düzelmeler olmaktadır. Yalnız bu tedavi uygulanırken; uygulanan tedavi programlarına yoğun ve aktif olarak ailelerinde katılması önemlidir. Çünkü merkezimizde ailelere de davranışçı teknikler öğretilerek çocuklarına aldıkları eğitim ve yönlendirilmeler doğrultusunda çocuklarının içine kapanmasına izin vermeyerek,uyaranları doğru şekilde çocuğa verebilmektedirler.

Otistik çocuğa sahip olan aileler hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamalı ve çocuklarının bir şeyler öğrenebileceklerine inanarak onlarla sıcak ve yakın ilişkiler kurmalılardır.En önemliside tedavi sürecince sabırlı bir tutum sergileyebilmelidirler.