Gençlik evresi dediğimiz dönem, ergenlik ve yetişkinlik evreleri arasında olup, hayattaki sorumlulukların az olduğu, geleceğe dair planların şekillendiği önemli bir süreçtir.


Gençlik  dönemlerinde bireyler kendi benlikleri ve toplum arasında fikir ayrılıkları yaşayabilirler. Bu dönemde bireyler yaşamak istedikleri gelecekle ilgili yapmaları gereken şeyleri  belirleyip faaliyete geçerken, cinsel kimlik ve tutumları, meslek seçimleri gibi birçok alanda farklı  tecrübelerin içine girerek dönem dönem kararsızlık yaşayabilirler. Genç yetişkinlerin önlerine sunulan fırsatların çeşitliliği geleceğe dair umutla bakmalarına yardımcı olurken, bir taraftan da bu seçeneklerin fazlalığı, ilerlemeyi engelleyici de olabilir. Birey bu dönemde gerçekten ne istediğini keşfedebilmesi için desteğe ihtiyaç duyabilir.

  • Arada kalma duygusu
  • Nasıl bir gelecek istiyorum?
  • Ya yanlış kişiyle evleniyorsam?
  • Mutlu olabilecekmiyim?
  • Ya yanlış iş ve meslek seçtiysem?

Bu tür kararsızlıklar bireyin strese ve sıkıntıya girmesine neden olur. Birey bunu kendisi fark edip kontrol altına alamıyorsa psikolojik destek almasında büyük fayda vardır. Aysel Şentürk Gelişim ve Danışmanlık merkezinde uzman psikologlarımız önce bireyi dinleyerek sonrada uygun gördükleri bir bilinçaltı çalışmasıyla var olan sorunları netleştirerek daha sağlıklı çözüm bulma yönünde yardımcı olurlar.